• Kategorie
  • Szukaj
  • Czajniki i imbryki

Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów czajników. Wybór konkretnego modelu jest uzależniony od pomieszczenia w jakim dany czajnik się znajdzie. Dokładnie chodzi o to czy będzie on służył w stylowej kuchni, czy może w kantynie pracowniczej. Oczywiście ważne jest też wyposażenie danego lokalu - rodzaj kuchenki (gazowa, indukcyjna) bądź miejsca (blisko kontaktu), na którym będzie podgrzewana woda. Jednakże technologia poszła mocno do przodu, dlatego wiele czajników można znaleźć w hybrydowych wersjach np. na gaz oraz indukcję. 

Do wyboru są: czajniki na gaz, czajniki emaliowane, czajniki ceramiczne, czajniki na płytę indukcyjną oraz czajniki z gwizdkiem.

Przy kupnie czajnika warto też zwrócić uwagę na jego pojemność. Jeśli woda ma być gotowana dla małej rodziny, to lepiej rozważyć mniejszą wersję, by zaoszczędzić na energii. Natomiast przy większej ilości użytkowników dobrze jest zaopatrzyć się w większą i najbardziej ekonomiczną wersję czajnika. Warto też zwrócić uwagę na kształt (bryłę), tworzywo, uchwyt (rączkę) oraz gwizdek

Należy również pamiętać o odpowiedniej konserwacji czajnika. Im lepiej się o niego zadba, tym dłużej będzie służył. Czajnik powinno się czyścić od środka i na zewnątrz. Bardzo istotne jest jego regularne odkamienianie. Przy twardej wodzie osad z kamienia powstaje bardzo szybko. Im grubsza jego warstwa, tym wolniej gotuje się woda, a wtedy więcej energii (pieniędzy) jest tracone. Do tego dochodzą jeszcze walory smakowe - woda z zakamienionego czajnika smakuje znacznie gorzej. Właśnie dlatego warto też zwrócić uwagę przy wyborze czajnika na łatwość jego czyszczenia. I czy producent zaleca korzystanie ze zmywarki.  

Poniżej znajdują się opisy poszczególny czajników jakie mogą Państwo znaleźć w naszym sklepie.

Czajnik na gaz  (inaczej czajnik gazowy)

Jest to najczęściej spotykany rodzaj czajnika. Istnieje mnóstwo jego wersji począwszy od kształtu po całą gammę kolorystyczną. Nadaje się do każdego rodzaju kuchni (domowej, pracowniczej). Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na grubość oraz szerokość dna. Jest to bardzo istotne, gdyż im wyższa wartość danych parametrów, tym dłuższa będzie żywotność danego czajnika. Jest to związane z tym, że płomień palnika nierzadko swoim zasięgiem wychodzi poza obrys dna. Wpływa to niekorzystnie na elementy obudowy czajnika oraz szybkość gotowania wody. Dodatkowo ogień może powodować brudzenie się naczynia, co z kolei sprawia, że trzeba je częściej czyścić. Z tych właśnie względów warto poświęcić trochę więcej czasu na odpowiedni wybór czajnika, który będzie idealnie pasował do kuchenki. Dobrze jest też przyjrzeć się gwizdkowi. Jego głośność i szybka możliwość usunięcia jest bardzo istotna przy użytkowaniu. Dane funkcje zdecydowanie zwiększają efektywność i przede wszystkim bezpieczeństwo. 
Warto przypomnieć o tym, co zostało wspomniane powyżej, że istnieją hybrydy czajników. Mianowicie są dostępne czajniki gazowe z możliwością podgrzewania wody na kuchenkach (płytach) indukcyjnych.

Czajnik emaliowany 

Jest to czajnik na gaz wykonany z emalii – powłoki bezpiecznej i higienicznej w użytkowaniu. Łatwo się go czyści. W ofercie znajduje się wiele rodzajów danych czajników. Do wyboru są czajniki o wyglądzie tradycyjnym, jak i bardziej designerskie, które korespondują z nowoczesnym wystrojem kuchni. Czajniki emaliowane posiadają gwizdki. Warto się im przyjrzeć, gdyż występują w różnych wariantach. Dany rodzaj czajnika jest najczęściej wybierany ze względu na swoje właściwości, a są nimi wygoda i ekonomiczność. Dzięki nim bezproblemowo przygotują Państwo swoje ulubione gorące napoje.
Warto przypomnieć o tym, co zostało wspomniane powyżej, że istnieją różne warianty czajników o połączonych właściwościach. Mianowicie są dostępne czajniki emaliowane (gazowe) z możliwością podgrzewania wody na płytach indukcyjnych. W swojej budowie dna zawierają specjalne dyski indukcyjne umożliwiające gotowanie wody na obydwu rodzajach kuchenek. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania nie mając wpływu na kuchnię, jaka będzie na wyposażeniu nowego mieszkania.

Czajnik ceramiczny

Jest to czajnik elektryczny wykonany z wysokiej jakości ceramiki. Posiada ona właściwości umożliwiające szybkie podgrzanie wody, a także utrzymanie jej ciepła przez dłuższy czas. Poza typowo praktycznymi atrybutami czajniki ceramiczne mają wysokie walory estetyczne. Świetnie się sprawdzają w stylowych pomieszczeniach. Ich unikatowy wygląd sprawia, że efektownie się prezentują zarówno w designerskich kuchniach, jak i nowoczesnych biurach. Dzięki takim właściwościom picie kawy i/lub herbaty sprawia przyjemności zmysłowe swoim wyglądem, zapachem oraz smakiem. 
Do wyboru są czajniki ceramiczne bezprzewodowe (niezwykle łatwe w obsłudze) i te mające połączenie do prądu. Z tych względów dane czajniki nie posiadają gwizdków. Warto też zwrócić uwagę, że tego rodzaju czajniki mogą być rewelacyjnym pomysłem na prezent dla smakosza kawy i/lub herbaty, posiadacza nowego mieszkania bądź pary młodej. 

Czajnik na indukcję (czajnik na płytę indukcyjną) 

Jest to czajnik, który musi posiadać odpowiednie parametry, aby mógł działać na kuchence (płycie) indukcyjnej. Generalnie chodzi o materiał, który będzie przyciągał magnes, czyli np. stal, żelazo. Dodatkowo dno takiego czajnika powinno być grube. Łatwo je rozpoznać w porównaniu do innych rodzajów czajników. Natomiast producenci naczyń zazwyczaj stosują specjalne oznaczenia, które ułatwiają wybór naczyń do użytku na płytach indukcyjnych. Na czajniki indukcyjne decydują się osoby ceniące sobie szybkość, energooszczędność oraz bezpieczeństwo. Gdyż są to czajniki mniej nagrzewające się i bardzo sprawnie podgrzewające wodę. Wybór ich wariantów jest ogromny. Do wyboru są kolorowe, folklorystyczne czajniki, jak i te o bardziej surowym wyglądzie. Zazwyczaj posiadają gwizdek, ale można znaleźć też wersje bez niego. Warto też wspomnieć, że istnieją czajniki emaliowane, które również nadają się do użytku na indykcji. Posiadają bowiem specjalny dysk indukcyjny wbudowany w dno czajnika. Z tego powodu jest to świetne rozwiązanie dla osób przywiązanych do tradycyjnego wyglądu wyposażenia w kuchni. 

 Czajnik gazowy

Jest to potoczna nazwa czajnika przeznaczonego do użytku na gaz (kuchenkę gazową). Pełen opis danego produktu znajduje się powyżej.

Czajnik indukcyjny

Jest to potoczna nazwa czajnika przeznaczonego do użytku na płytę indukcyjną. Pełen jego opis znajduje się powyżej.