Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom energooszczędny dom

Energooszczędny dom – co to znaczy i ile kosztuje

Data publikacji 10 sierpnia, 2023

Energooszczędny dom to inwestycja, która przynosi oszczędności z równoczesną dbałością o środowisko naturalne. Dzięki nowej regulacji prawa budowlanego, wykorzystywanie energooszczędnych materiałów stało się standardem. Choć może wiązać się to z wyższymi kosztami budowy, to długofalowe korzyści finansowe i ekologiczne rekompensują tę inwestycję. W dalszej części artykułu powiemy czym cechują się energooszczędne domy, oraz na co warto zwrócić uwagę jeśli planujesz wybudować energooszczędny dom.

  • Ile kosztują energooszczędne domy?
  • Jaki powinien być energooszczędny dom
  • Projektowanie domu energooszczędnego

Sprawdź również: Jak wybudować dom na działce rolnej nie będąc rolnikiem

Ile kosztują energooszczędne domy?

Nowelizacja przepisów prawa budowlanego z 1 stycznia 2021 roku wprowadziła zaostrzone normy dotyczące izolacji cieplnej domów. Wzrost parametrów o 35% w porównaniu do roku 2020 spowodował, że energooszczędne domy stały się jeszcze droższe.

Budowa domu energooszczędnego jest droższa w porównaniu do tradycyjnej metody budowy. Obecnie każdy nowo powstały energooszczędny dom musi spełniać nową normę WT 2021, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Koszt budowy domu energooszczędnego zależy od kilku czynników, takich jak projekt, powierzchnia, kształt i powierzchnia dachu, materiały budowlane, kubatura budynku, system wentylacji, sposób ogrzewania pomieszczeń oraz standard wykończenia wnętrz.

Według danych GUS, koszt budowy i wykończenia domu energooszczędnego w 2020 roku wynosił około 5000 zł za 1 mkw powierzchni. W 2021 roku koszty te wzrosły o około 9%.

Jaki powinien być energooszczędny dom

Energooszczędne domy, muszą spełniać pewne wymagania dotyczące konstrukcji i wyposażenia:

Izolacja termiczna

Jedną z kluczowych cech domu energooszczędnego jest odpowiednia izolacja termiczna. Dom powinien być dobrze ocieplony, aby minimalizować straty ciepła. Warstwa izolacji ścian powinna mieć grubość 15-20 cm i może być wykonana z różnych materiałów, takich jak wełna mineralna, styropian czy pianka poliuretanowa. Ważne jest również zastosowanie odpowiedniej warstwy osłonowej, która dodatkowo zwiększy izolację termiczną i estetykę elewacji.

Okna energooszczędne

Dom energooszczędny musi mieć dobrej jakości okna, które również mają duży wpływ na izolację termiczną wnętrza. Okna powinny być trzyszybowe, o niskim współczynniku przenikania ciepła (U-wartość). Dla okien plastikowych wartość U powinna wynosić około 0,7 W/(m2K), a dla okien drewnianych – 0,8 W/(m2K). Oprócz tego, okna powinny być odpowiednio rozmieszczone, z większymi przeszkleniami od strony południowej, aby wykorzystać energię słoneczną. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego zacienienia okien, aby uniknąć przegrzewania się pomieszczeń w upalne dni.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Energooszczędne domy powinny być wyposażone w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Dzięki temu możliwa jest skuteczna wymiana powietrza w pomieszczeniach, przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego. Wentylacja z rekuperacją zapewnia odpowiednie nawilżenie powietrza, eliminuje wilgoć i zapachy, a także ogranicza straty ciepła związane z tradycyjnymi sposobami wietrzenia.

Projektowanie domu energooszczędnego

Przed rozpoczęciem budowy domu energooszczędnego warto przemyśleć projekt i uwzględnić pewne czynniki, które wpłyną na efektywność energetyczną budynku.

Kształt i orientacja domu

Energooszczędny dom powinien mieć zwartą bryłę na planie kwadratu lub prostokąta. Dach powinien być jedno- lub dwuspadowy o niewielkim kącie nachylenia. Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie okien, z większą ich liczbą od strony południowej, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Dodatkowo, dobrze zaprojektowane zacienienie okien pozwoli uniknąć przegrzewania się pomieszczeń w gorące dni.

Optymalne rozmieszczenie pomieszczeń

W domu energooszczędnym ważne jest odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń. Pomieszczenia o funkcji pomocniczej, takie jak spiżarnia czy garderoba, powinny znajdować się od strony północnej, aby stanowiły bufor cieplny dla często używanych pomieszczeń od strony południowej i południowo-zachodniej. Pomieszczenia takie jak salon, kuchnia czy sypialnie powinny znajdować się od strony południowej, aby jak najbardziej wykorzystać energię słoneczną.

Podsumowanie

Budowa domu energooszczędnego może wiązać się z wyższymi kosztami budowy, ale długofalowe korzyści finansowe i ekologiczne rekompensują tę inwestycję. Energooszczędne domy charakteryzują się odpowiednią izolacją termiczną, energooszczędnymi oknami, wentylacją mechaniczną z rekuperacją i przemyślanym projektem. Przed rozpoczęciem budowy warto przeanalizować te wszystkie aspekty, aby osiągnąć jak największą efektywność energetyczną i przyszłe oszczędności. Pamiętajmy, że energooszczędny dom to nie tylko inwestycja w komfort mieszkania, ale także w przyszłość naszej planety.

Zobacz też: Ile kosztuje domek letniskowy? Poradnik dla budujących

Redakcja garyland.pl

Nasz redakcja to zespół ludzi z pasją, którzy każdego dnia poszukują nowych inspiracji do tworzenia niepowtarzalnych projektów DIY. Znajdziesz u nas także wiele treści budowlanych, ogrodowych i wnętrzarskich, dzięki którym stworzysz wymarzony dom i idealne otoczenie pełne harmonii i życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?